نمونه سوالاتی در خصوص طلاق - حضانت و غیره

 

اعسار چیست؟

پاسخ:   طبق ماده 1 قانون اعسار هر کسی است که به واسطه عدم کفایت دارایی یا عدم دسترسی به مال خود قادر به تادیه مخارج محاکمه یا دیون خود نباشد. مرجع رسیدگی به دعوای اعسار نیز محکمه‌ای است که به دعوای اصلی رسیدگی کرده است. به عنوان مثال شخصی که قادر به پرداخت یکجای مهریه همسر خود نیست با دادن دادخواست اعسار در واقع تقاضای قسطی شدن کل مهریه را دارد و پس از اثبات عدم توانایی در پرداخت یکجا در دادگاه حکم اعسار از پرداخت یکجا توسط قاضی صادر می‌شود.

 اگر در زمان عقد در عقدنامه هیچ شرطی گذاشته نشود و پس از عقد زوجین بخواهند شرط و شروط بگذارند از چه طریق می‌توانند این کار را انجام دهند؟

پاسخ:   باید ضمن یک عقد لازم دیگر مثل خرید و فروش یک شی هر چند کوچک مانند دفتر یا خودکار شرط گذاشته شود به عنوان مثال من این کتاب را به شما می‌فروشم به این شرط که فلان کار انجام شود یا فلان .... به این شرط می‌گویند شرط ضمن عقد که مطابق قانون الزام آور است و لیکن باید آن را در دفاتر اسناد رسمی انجام دهید و در سند رسمی ثبت کنید که قابل استناد باشد و بعداً انکار نشود.

   آیا شیربها و طلاهایی که در دوران عقد برای زوجه خریداری شده است قابل استرداد به زوج است؟ در صورت قابل استرداد بودن چنانچه زوج بابت مهریه و نفقه به زوجه بدهکار باشد می‌توان شیربها و طلاها را بابت این بدهی برداشت؟

پاسخ:   بستگی به شرایط و نحوه بخشش آن‌ها دارد، برای مطابقت شرائط آن با مساله خودتان به ماده 1037 و مواد 795 به بعد قانون مدنی مراجعه فرمایید. در صورتیکه شیربها و طلاها قابل استرداد از طرف زوج باشند زوجه می‌تواند با درخواست قرار تامین نسبت به مهریه و یا نفقه گذشته از طریق دادگاه آنها را توقیف کند و پس از قطعی شدن حکم بابت طلب زوجه حساب می‌شود.

   اگر زنی که خود درآمد دارد و با شوهرش زندگی می‌کند و درآمدش را در زندگی خرج کند، اگر بخواهد عدم پرداخت نفقه توسط شوهرش را در دادگاه ثابت کند چه کار باید انجام دهد؟

پاسخ:   باید پس از طرح دادخواست مطالبه نفقه با ارائه شاهد در دادگاه ثابت کند خرج زندگی را از درآمد خودش تامین می‌کند.

 خواهر بنده ازدواجش، ازدواج دائم بوده ولی ثبت نشده، الان می‌خواهد از همسرش جدا شود، چه کار باید بکند؟ آیا توافقی می‌توانند از هم جدا شوند یا اینکه باید به مراجع قانونی مراجعه نمایند؟

پاسخ:   اگر قصد دارند مطابق قانون این ازدواج ثبت و رسمی شود باید دادخواست به دادگاه تقدیم نمایند و پس از صدور رای دادخواست طلاق توافقی ارائه نموده و از هم جدا شوند. چنانچه در مورد زوجیت، مدت و نوع آن اختلافی ندارند می‌توانند دادخواست طلاق توافقی به دادگاه خانواده ارائه نمایند و با توافق طلاق بگیرند.

 آیا خانمی که ازدواج کند حضانت فرزند از او سلب می‌شود؟

پاسخ:   به استناد ماده 1170 قانون مدنی در صورتی‌که مادر ازدواج کند، حضانت با پدر طفل است؛ مگر اینکه مطابق یکی از بندهای ماده 1173 قانون مدنی پدر صلاحیت برای حضانت طفل نداشته باشد.

 شخصی بابت مهریه هر سه ماه یک بار یک عدد سکه پرداخت می‌کند. الان ایشان وضع مالی خوبی ندارد و می‌خواهد مدت پرداخت آن را بیشتر کند آیا امکان آن وجود دارد یا خیر؟ به کجا باید مراجعه کند؟

پاسخ:   بله، باید دادخواست تقلیل اقساط به دادگاه تقدیم نماید.

   برای اینکه جهیزیه‌ام را برگردانم چه کار باید بکنم؟

پاسخ:   شما باید با در دست داشتن مدارک شناسنامه، کارت ملی، عقدنامه و لیست لوازم جهیزیه که همسرتان و شهود امضاء‌کرده‌اند به دادگاه خانواده مراجعه و دادخواست استرداد جهیزیه را بدهید چنانچه ممکن است شوهرتان اقدام به تخریب یا فروش جهیزیه شما نماید می‌توانید تقاضای صدور قرار تامین خواسته را هم از دادگاه بخواهید.

 آیا دادگاه این اجازه را دارد که بر اثر دادخواست مرد مهریه زن را قسط بندی کند بدون امضاء زن و بدون حضور زن حکم طلاق غیابی بدهد؟

پاسخ:   بله، با توجه به اینکه طبق قانون و شرع، طلاق به دست مرد است و چنانچه زن علیرغم اخطاریه‌های دادگاه در جلسه دادگاه حاضر نشود، قاضی طبق قانون به پرونده رسیدگی می‌کند و در پرونده طلاق کلیه حقوق مادی زن از جمله مهریه تعیین تکلیف می‌شود و در صورت عدم توانایی مالی مرد جهت پرداخت مهریه و محرز شدن آن برای دادگاه قاضی مهریه را قسط‌بندی می‌کند.

 شرایط تعیین داور در دادگاه خانواده چیست؟

پاسخ:   طبق قانون داور باید مسلمان، متاهل، معتمد، عدم شهرت به فسق و فساد وآشنایی نسبی به مسائل شرعی،خانوادگی و اجتماعی داشته باشد و حداق سنش 40 سال تعیین شده است.

 آیا می‌توان وکالت بلاعزلی که برای طلاق داده‌ایم را باطل کنیم؟

پاسخ:   خیر، باتوجه به اینکه وکالت، بلاعزل است، دیگر نمی‌توان آن را باطل کرد مگر با توافق مجدد موکل و وکیل

 حدود یک ماه و نیم است که برگه طلاق خود را از دادگاه گرفته‌ام و میخواهم بروم به محضر تا صیغه طلاق جاری شود ولی شوهرم حاضر به آمدن به محضر نیست، چه اقدامی مناسب است؟

پاسخ:   دفتر ثبت طلاق مراتب عدم حضور زوج را به دادگاه اعلام میکند و پس از اجرای صیغه طلاق توسط دادگاه دستور ثبت و اعلام آن به دفتر ثبت طلاق صادر میشود.

 فردی میخواهد از شوهر خود جدا شود و فرزندی 6 ماهه دارد، آیا شوهر در شهر دیگری میتواند زن خود را طلاق بدهد؟ فرزند تحت حضانت چه کسی در میآید و خانم در چه تاریخ‌هایی میتواند فرزند خود را ببیند؟

پاسخ:   الف) حضانت طفل دختر و پسر تا سن هفت سالگی به عهده مادر میباشد.
ب) چنانچه شوهر بخواهد زن خود را طلاق دهد باید در محل اقامت زن طرح دعوی نماید.

 اگر زن دادخواست طلاق بدهد نصف اموال مرد به او میرسد؟

پاسخ:   خیر شرط نصف دارائی مندرج در عقدنامه‌های رسمی مشروط به این است که مرد دادخواست طلاق بدهد.

 آیا یک دختر 14 ساله میتواند خود تعیین کند که حضانتش با پدر یا با مادر باشد؟

پاسخ:   مادر در نگهداری اطفال دختر و پسر تا هفت سال از تاریخ ولادت اولویت دارد. دادگاه طبق رعایت مصلحت کودک تصمیم میگیرد و پس از سن بلوغ (دختر 9 سال و پسر 15 سال) انتخاب با فرزند میباشد.

 لطفاً در مورد اینکه زن باردار را نمیتوان طلاق داد کمی توضیح دهید؟

پاسخ:   طلاق زن در مدت عادت زنانگی یا در حال نفاس صحیح نیست مگر این که زن حامل باشد و همچنین طلاق در طهور مواقعه صحیح نیست مگر این که زن یائسه یا حامل باشد.

 آیا بعد از صدور حکم طلاق میتوان بدون حضور زوج در محضر صیغه طلاق را جاری نمود؟

پاسخ:   در صورت امتناع زوج از حضور و اجرای طلاق دفتر مراتب را تایید و به دادگاه صادر کننده گواهی اعلام میدارد، دادگاه به درخواست زوجه، زوج را احضار و در صورت امتناع از حضور، دادگاه با رعایت جهات شرعیه صیغه طلاق را جاری و دستور ثبت میدهد.

 برای طلاق توافقی آیا آزمایش پزشکی قانونی برای تست حاملگی لازم است؟

پاسخ:   بله، برای همه طلاق‌ها این آزمایش ضروری است.

 لطفاً در رابطه با حضانت فرزند توضیح دهید و اینکه فرزند از چه سنی میتواند خود تصمیم بگیرد با کدام یک از والدین زندگی کند؟

پاسخ:   بعد از سن بلوغ حق انتخاب با خود فرزندانست. تا قبل آن در شرایط عادی تا 7 سال با مادر و بعد آن با پدر میباشد. سن بلوغ برای دختر 9 سال تمام قمری و برای پسر 15 سال تمام قمری است.

  میخواستم بدانم یه آقایی میتونه با وجود خانمش توی خونه بره از طریق قانونی تقاضای ازدواج مجدد کند حالا به هر دلیلی؟

پاسخ:   به استناد ماه 16 قانون حمایت خانواده مرد نمیتواند با داشتن زن همسر دوم اختیار کند مگر در موارد زیر:
1ـ رضایت همسر اول
2ـ عدم قدرت همسر اول به ایفای وظایف زناشویی
3ـ عدم تمکین زن از شوهر
4ـ ابتلاء زن به جنون یا امراض صعب‌العلاج موضوع بندهای 5 و 6 ماده 8 (جنون و ابتلاء به بیماری که دوام زناشویی را برای طرف دیگر مخاطره‌آمیز کند)
5 ـ محکومیت زن وفق بند 8 ماده 8 ( به طور خلاصه محکومیت به 5 سال حبس)
6 ـ ابتلاء زن به هر گونه اعتیاد مضر برابر بند 9 ماده 8
7 ـ ترک زندگی خانوادگی از طرف زن
8 ـ عقیم بودن زن
9ـ غائب و مفقودالاثر شدن زن برابر بند 14 ماده 8
به هر حال در تمام موارد مذکور این حق برای همسر اول باقی است که بخواهد تقاضای گواهی عدم امکان سازش از دادگاه بنماید.

 با توجه به تامین خواسته در خصوص مهریه از طرف همسرم، مبلغ واریزی اینجانب به حساب مسکن مهر توقیف شده است. با توجه به نامه اجرای احکام به تعاونی مسکن هرگونه واریز پولی مسدود می‌گردد، در ضمن مهریه همسرم قسطی شده بود و بنده الزام به تمکین ایشان را گرفته‌ام ولی ایشان مراجعت ننموده است.

پاسخ:   با توجه به اینکه مبالغ واریزی شما به صندوق مسکن مهر هنوز در مرحله وجه نقد است و به مسکن تبدیل نشده است، لذا همسرتان می‌تواند طبق قانون آن را توقیف نماید. دیگر اینکه هر چند مهریه همسرتان قسطی شده است و لیکن هر زمان همسرتان مالی را از شما به دادگاه معرفی نماید که جزء مستثنیات نباشد می‌تواند آن را نیز توقیف نماید. در خصوص رای الزام به تمکین نیز از زمان ترک زندگی دیگر به ایشان نفقه‌ای تعلق نمی‌گیرد.

همسرم زنی را صیغه کرده، آیا برای گرفتن زن صیغه ای اجازه زن اول لازم است یا خیر؟

پاسخ:   اگر همسر شما ازدواج مجدد کرده و آن را ثبت نکرده باشد جرم است، و در صورتیکه شما و همسرتان شرائط عقدنامه را امضاء کرده باشید ازدواج مجدد ایشان بدون اجازه شما باعث حق اعمال وکالت در طلاق برای شما خواهد شد و می‌توانید حق و حقوق خود را نیز مطالبه کنید.

 چه موقع زن می‌تواند جهزیه‌اش را از خانه مرد خارج کند؟ قبل از اینکه شکایتی در دادگاه کرده باشد می‌تواند جهیزه‌اش را ببرد و بگوید از قاضی حکم داشته است؟

پاسخ:   زن مالک جهیزیه خود می‌باشد و لیکن اگر با مقاومت مرد روبرو شود می‌تواند به دادگاه دادخواست استرداد جهیزیه ارائه نماید و اگر احتمال فروش یا جابجایی آنها را بدهد می‌تواند ابتدا درخواست قرار تامین نماید.

از لحاظ قانونی مردی که می‌خواهد زنش را طلاق دهد چه حقوقی را باید به زنش پرداخت کند؟

پاسخ:   باید کلیه حقوق مالی و غیرمالی همسرش از طریق دادگاه مشخص ‌شود، از جمله مهریه، نفقه، نفقه زمان عده، جهیزیه، اجرت‌المثل خانه‌داری، وضعیت حضانت فرزندان مشترک، نفقه فرزندان، زمان ملاقات با فرزندان و...

   حق مسکن از سوی همسرم به من واگذار شده و در دفتر اسناد رسمی نیز ثبت شده است ولی در سند ذکر شده این اقرار نامه است و فقط در نفس اقرار می‌باشد. سوالم این است آیا این اقرار نامه سند محکمی برای من محسوب می‌شود یا خیر ؟ آیا طبق این سند هرجا من تعین کنم همسرم همانجا باید زندگی کند ؟

پاسخ:   اقرار نامه اخذ شده از همسرتان دارای اعتبار و قانونی می‌باشد و مشکلی ندارد. بله، طبق این اقرارنامه محل اسکان را به عهده شما گذاشته و شما تصمیم گیرنده هستید که در کجا زندگی کنید. در صورتی که همسرتان به تعهد خود عمل نکند شما می‌توانید طبق همان اقرارنامه، اعمال حق نمایید.

 آیا زنی که نفقه و مهریه‌اش را بگیرد همسرش می‌تواند ازدواج مجدد کند؟

پاسخ:   مرد باید ابتدا عدم تمکین همسرش را به دادگاه اثبات کند و بعد از آن دادخواست اذن ازدواج مجدد بدهد تا بررسی شود، لیکن بر اساس بند 12 عقدنامه که توسط مرد در قباله ازدواج به امضاء رسیده است در صورت ازدواج مجدد، همسرش طبق این وکالت اعطایی حق طلاق را خواهد داشت.

 چطور می‌توانم حکم رشد پسرم که 15 سال دارد را بگیرم؟

پاسخ:   باید به دادگاه خانواده مراجعه فرمایید. در آنجا قاضی دادگاه سوالاتی متفرقه از پسرتان می‌کنند تا بلوغ عقلی و فکری وی را بررسی کنند و در صورت لزوم جهت بررسی بیشتر به پزشکی قانونی معرفی می‌نمایند. در صورت نظر مساعد قاضی حکم رشد صادر می‌شود.

 آیا با پرداخت قسمتی از مهریه و یا اولین قسط مهریه، حق حبس از بین می‌رود؟

پاسخ:   در این مورد نظرات مختلفی وجود دارد و لیکن روال حاکم، دختر تا اتمام و دریافت کلیه مهریه‌اش حق حبس را دارد.

 آیا در ازدواج دائمی که مهریه تعیین نشده باشد، می‌توان مهریه تعیین کرد؟ نحوه تعیین آن به چه صورت است؟

پاسخ:   بله، در ازدواج دائم به هر دلیلی مهر تعیین نشده باشد بعد از عقد، طرفین می‌توانند مهریه را به تراضی معین کنند و اگر قبل از تراضی بر مهر معین بین آنها نزدیکی واقع شود زوجه مستحق مهرالمثل خواهد بود که برای تعیین آن باید حال زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات و وضعیت او نسبت به دیگرانی که مثل او هستند از فامیل و غیره در نظر گرفته شود.  

/ 0 نظر / 622 بازدید